Büyük Geleneksel Engelsizler Buluşması Kayapınar İlçemizde Düzenlendi

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, Bağlar Kaymakamı Tolga Toğan, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi,  Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal’ın katılımıyla düzenlenen  'Büyük Engelsizler Buluşması'nda yüzlerce engelli yürüdü.

Engelliler haftası münasebetiyle engelli vatandaşlarımız ile ilgili farkındalık oluşturmak, sorunlarına çözüm olmak, 1000 engelli vatandaşımızın ihtiyaçlarını ihtiyaçlarını karşılamak ve birlikte güzel bir gün geçirmek amacıyla Selahattin Eyyubi Bulvarından başlayan yürüyüş Kent Meydanı Parkında sona erdi.

Yürüyüşün ardından Kent Meydanı Parkında gerçekleştirilen programa İl Protokolü, Sivil Toplum Kuruluşları Yöneticileri, Engelli Derneklerimizin yöneticileri ve üyeleri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, bu yıl ilki düzenlenen etkinliği geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, medeniyet toplumu olmanın en önemli özelliklerinde birisinin toplum olarak engelli vatandaşlarımızın yanında olmak olduğunu belirtti.

Balcı konuşmasında  “Amacımız, engelli kardeşlerimizin derdini yüreğimizde hissetmek, dertlerine ortak olmak, sorunları ve aynı zamanda sorunlarının bir parçası olmak, onların yalnız olmadığını hissettirmektir. Engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin problemi bizim problemimizdir. Onların sorunlarını çözmekle büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Devlet ve devletin gerçek sahibi millet olarak, engelli kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Problemlerini problemlerimiz olarak hissediyoruz. Biz engelli kardeşlerimizin yalnız olmadığını hissettireceğiz.

Okul öncesi engellilerimiz İçin  3 adet Anaokulu, Otistik Çocuklarımız için 1 adet Özel Eğitim Merkezi ve Orta Derecede Engellilerimiz İçin 1 adet Özel Eğitim Merkezi Yapıyoruz.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, “Ayrıca şu müjdeyi de vermek isterim bu sene Diyarbakır’da 3 tane Engelliler için Anaokulu, Otistik Çocuklar için 1 okul ve orta derecede engelliler için Eğitim Merkezi yapıyoruz. Bütün ilçelerimizde eğitim sınıflarını engelli kardeşlerimiz için hazırlıyoruz. Şunu ifade etmek istiyorum Devlet ve Millet olarak her zaman engellilerimizin yanınızdayız,  bir sıkıntınız bir ihtiyacınız olursa emrinize amadeyiz Engelli kardeşlerim yalnız değilsiniz.” Diye ifade etti.

Konuşmalarının ardından İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, Bağlar Kaymakamı Tolga Toğun, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi ve Yenişehir Kaymakamı Serdar Kartal tarafından temsili olarak engelli vatandaşlarımıza akülü araba, tekerlekli sandalye, baston v.b. ihtiyaçları hediye edildi. Daha sonra Engellilerimiz tarafından el sanatları kurslarında yaptıkları tel kırma, kurdele nakşı, çini seramik, keçe ve ahşap boyama çalışmalarını sergilediler.

Programın ardından  etkinliğe katılan 2 Bin vatandaşlarımıza yemek ikramı yapıldı.