İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz DrOzan Balcı 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Mesajında tiyatronun önemine ve Kayapınar Belediyesi’nin tiyatronun gelişimi için verdiği desteğe değinen Balcı, tiyatroda aktarılan her öykünün hayatı daha iyi anlama ve değerlendirme fırsatı sunduğunu bildirdi.

Balcı, “Toplumların gelişmesinde ve kültürlerarası etkileşimde çok önemli yeri olan tiyatro, uygarlık tarihinin en köklü ve eski sanat dallarından biridir. Tiyatro; birey ve toplum arasındaki bağı en güzel şekilde yansıtmasıyla bir ayna görevi görür ve temel değerlerimizi, kültürel ve manevi zenginliklerimizi koruyabileceğimiz ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz etkili bir sanat dalıdır. Geleneksel Türk tiyatrosu Karagöz-Hacivat, Meddah, Orta Oyunu ve kukla gibi çeşitli kollarıyla günümüze kadar varlığını sürdürmüş, dilimizin ve kültürümüzün muhafaza edilmesinde çok önemli bir araç olmuştur” dedi.

"Sanatın ve sanatçının her zaman yanındayız"

Mesajında Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine de yer veren Balcı, şunları aktardı:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Bir millet sanata ehemmiyet vermedikçe büyük bir felakete mahkumdur’ sözleriyle sanatın insan hayatındaki değerini ve rolünü belirtmiştir. Ülkemizin estetik ve sanatsal yönden gelişmesine katkılarını başarıyla sürdüren ve köklü bir geleneği olan Türk tiyatrosunun daha da güçlenmesi için Kayapınar Kaymakamlığı ve Kayapınar Belediyesi olarak tüm imkanlarımız ile sanatçılarımızın her zaman yanındayız. Çocuklarımıza sanatı sevdirmek ve sanatçılarımızı desteklemek için daha önce 62.500 öğrencimizi Hacivat-Karagöz Gölge ve Orta Oyunu ile buluşturduk ve şu an 10.000 öğrencimizide Diyarbakır Devlet Tiyatro Müdürlüğü ve Kayapınar Belediyesi arasında imzaladığımız protokolle tiyatro ile buluşturuyoruz.

Mutluluğu alkışta arayan değerli tiyatro sanatçılarımızın ve dekorundan ışığına, kostümünden müziğine sahne önü ve arkasında görevli tüm tiyatro çalışanlarımızın Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutluyor, sanatseverleri ve vatandaşlarımızı muhabbetle selamlıyor, sevgi, hoşgörü ve dayanışma gibi insani değerleri daha fazla güçlendirmesini diliyorum.” Dedi.