3 Bin Kayapınarlı Vatandaşımızın faydalanacağı Teknik Eğitim Kursları Başlıyor

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı’nın talimatı ile başlatılan ve 3.000 Kayapınarlı vatandaşımızın meslek sahibi olmasının amaçlandığı       Kay-Tek Projesinin protokolü imzalandı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) ortaklığı ile gerçekleştirilecek olan projenin imza törenine İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammed Ensari, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Enver Kızıl, MEKSA Vakfı Başkanı Sertaç Işık ve Kayapınar Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Mustafa Çelik katıldı.

Kay-Tek Projesi Nedir ?

Kayapınar Belediyesi tarafından finanse edilen proje ile İlimizde özel sektörde personel ihtiyacı olduğu tespit edilen meslek gruplarına kalifiye eleman yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Kayapınar Belediyesi ve Kayapınar Kaymakamlığı’na  bağlı birimler tarafından işbirliği ile yürütülen projede eğitim gören kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını alarak iş hayatına kazandırılacaktır. İlk etapta 500 kursiyer ile başlayacak proje ile yıl sonuna kadar 3.000 kursiyere eğitim verilmesi planlanmaktadır.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz  Balcı, imzalanan bu protokol ile ailelerimizin  ekonomisini güçlendirmeyi, işsizlik oranını düşürmeyi ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanları yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, Kayapınar Belediyesinin kurslarına katılacak kursiyerlerin ulaşımını sağlayacaklarını ve eğitim için ihtiyaç duyulan tüm malzeme ve ekipmanları karşılayacaklarını belirtti.

Balcı açıklamasında: “Kayapınar Belediyesi olarak kent halkının bilgi ve becerilerini artırmak, kentsel bütünleşmeyi sağlamak, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin ihtiyaç duyduğunu iş gücünü yetiştirmek için  kursiyerlerimizin ulaşımını sağlıyor ve eğitim için ihtiyaç duyulan tüm malzeme ve ekipmanlarını karşılıyoruz. Böylece yıl sonuna kadar 3.000 vatandaşımızın ekonomik hayata kazandırılmasını sağlamış olacağız. Projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında emeği geçen Kayapınar Kaymakamlığı ve Kayapınar Belediyesi’nin tüm çalışanlarına teşekkür eder, projenin başta Kayapınarımız olmak üzere tüm Diyarbakır’a ve Diyarbakırlı hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.” Dedi.