Bir Kitap Bin Dünya Projesi kapsamında 84 Bin Öğrenciye 100 Bin Kitap, 73 Bin Öğrenciye 73 Bin Özel Tasarım Defter Hediye Edildi

Kayapınar Kaymakamlığı ve Kayapınar Belediye Başkanlığı tarafından öğrencilerimizin okuma alışkanlığı kazanması amacı ile başlatılan Bir Kitap Bin Dünya Projesi kapsamında 100 Bin Adet Kitap ve 73 Bin adet özel tasarım defter dağıtım töreni Şehit Polis Halit Gülser Kız Anadolu İmamhatip Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Spor Salonunda gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Dr. Ozan Balcı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Ak Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Ak Parti İl Başkanı Muhammed Dara Akar, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, ”Çocuk okuyucusu olmayan toplumların, yetişkin okuyucusu olmaz” ilkesinden hareketle başlattıkları proje kapsamında 156 resmi ve özel eğitim kurumlarımızın tamamında eğitim gören çocuklarımızın projeye dahil edildiğini ve 100 bin adet kitap ve 73 Bin adet özel tasarım defteri kendilerine hediye edileceğini belirtti.

Balcı, Bir Kitap Bir Dünya Projesinin yalnızca kitap dağıtım töreninden ibaret olmadığını ifade ederek, dağıtılan Özel Tasarım Defterler ile öğrencilerin okudukları kitapların kaydının tutulacağını ve yıl sonuna kadar başarılı öğrencilerin ödüllendirilmek sureti ile okumaya teşvik edileceğini söyledi.

Balcı konuşmasında, “Bir Kitap Bin Dünya adlı kitap hediye dağıtım töreninde sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesi ile “Bizim medeniyetimiz kitap medeniyeti”dir. Cahit Sıtkı Tarancı’ların, Ali Emiri’lerin, Ziya Gökalp’ların, Ahmet Arif’lerin memleketinde çocuklarımızı kitapla buluşturarak, okuma kültürüne katkı sağlamak için buradayız. Bu anlamlı çaba ile Kayapınarlı çocuklarımızı Türkiye’nin en zengin ve seçkin kitaplarının yer aldığı kütüphaneler ile buluşturacağız. Kısa süre içerisinde 50 okulumuzda Z Kütüphane kuracak ve 300 Bin kitap ile donatacağız ve ayrıca Oyuncak Kütüphanesi, Çocuk Kütüphanesi ve Yetişkin Kütüphanesini ilçemize kazandırarak çok sevdiğimiz çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” Dedi.

İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu ise, Kayapınar Belediye ve Kaymakamlığımızın ortak projeleri ile eğitim alanında bir çok başarılı projenin hayata geçirildiğini belirterek, çocuklarımızı okuma ile tanıştıracak Bir Kitap Bin Dünya Projesini destelediklerini belirtti.

Güzeloğlu, “Bu projelerde buluşmanın mutluluğunu ve sevincini yaşamaya başladık. Çünkü biz en değerli yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna inanıyoruz ve insana yapılan en değerli yatırımda onu okumakla buluşturmak ve bilgiye ulaştırmaktır. Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Diye buyuran Kuran-ı Kerim’in ve o inancın temsilcileri olan bizlerin en temel amacı, okumak olmalıdır.  Sizler okuduğunuz kitaplardan aldıklarınızla kişiliğinizi ve kimliğinizi oluşturacak, değerlerini sağlam kuracak ve hepiniz bu büyük devleti ve milleti geleceğe taşımak noktasında yorulmayan bir nefer olacaksınız. Sizlere bu gözle bakıyor, inanıyor ve sizleri çok seviyoruz.” Dedi

 Program Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerimize kitap ve özel tasarım defter hediye edilmesi ile sona erdi.