Kayapınar Belediyesi olarak Yapımını Tamamladığımız 52 Adet Z Kütüphane’nin Açılışı Gerçekleştirildi

Eğitime, Kitaba, İnsana, Bilime, Bilgiye, Kültüre, Sanata, Spora, Doğaya ve   Fakire Dost Kayapınar Belediyesi olarak çocuklarımızın okuma alışkanlığı kazanmaları, bilgiye erişimlerinin sağlanması ve hayal dünyalarına katkı sağlaması amacıyla yapımına başladığımız  52 adet Z Kütüphanenin açılış töreni İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi. 

 Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen toplu açılış törenine İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Jandarma Bölge Komutanı Zafer Halis Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Jandarma Komutanı Ali Demir, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr.Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, ilgili kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Öğrenciler tarafından Türk bayraklarıyla okul bahçesinden yapılan karşılamanın ardından halk oyunları grupları tarafından kısa bir gösteri yapıldı. Gösterinin ardından İl Valimiz Güzeloğlu ve protokol üyeleri birlikte resim sergisi, resim atölyesi, örnek minyatür köy projesi ve müzik atölyesini gezdi.

Müzik sınıfında çocuklar tarafından seslendirilen Türkçe ve Kürtçe ezgileri dinledikten sonra açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu, eğitimde büyük bir dönüşüm, değişim ve gelişimi hedeflediklerini ve bugünkü etkinliğin de bunun en büyük göstergesi olduğunu vurguladı. Vali Güzeloğlu, “Çocuklarımızın, gençlerimizin önce mutluluğu sonra hayata karşı sadece okullarda eğitim ve bilgi temelli değil sosyal ve kültürel anlamda hem hazır olmaları hem de yönelimlerine göre bu noktada yoğunlaşmalarını sağlayan bir dizi çok önemli etkinlikleri Kayapınar ilçesinde hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Spor, kültür ve sanatı çocuklarımızın eğitimin ve hayatının vazgeçilmez bir parçası olarak görüyoruz. Her birinin yüreğindeki sevgiyi ve yaradılıştan gelen yeteneğini ilgisine göre geliştirmeyi temel amaç ve hedef olarak belirliyoruz. Şimdi yeni bir süreçte Kayapınar’da özellikle Z kütüphane bağlamında bugün itibariyle 52 tane kütüphaneyi okullarımızda hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kütüphane Haftasındayız aynı zamanda çok güzel örtüşen zamanlama açısından da bizi mutlu eden buluşma oldu.

Eğitimde başarıyı sadece akademik başarı olarak değil, çocuklarımızın okulda mutlu olmasını sağlayacak, hayata karşı hazırlayacak ve hayatın her alanında yetenekleri ve eğitimleri doğrultusunda iddialı kılacak bir perspektifte değerlendiriyoruz. Diyarbakır değişiyor, gelişiyor ve güzelleşiyor. Bugün ortaya konulan bu emek, bu çaba ve bu güzellikler de bunun göstergesi oluyor” dedi.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, Kayapınar Belediyesinin destekleri ile 52 Z Kütüphaneyi ilçeye kazandırdıklarını ve Kayapınar İlçesindeki Z Kütüphane sayısının 54’e yükseldiğini vurgulayarak, 8 anaokul, 22 ilkokul, 15 ortaokul ve 9 liseye Z Kütüphane kurulduğunu ifade etti.

Türkiye’nin en çok Z Kütüphaneye Sahip ve Okul Kütüphanelerinde Kitap Sayısı ve Çeşidi açısından en Zengin İlçesi Kayapınar 

Balcı, Kayapınar Belediyesi tarafından temin edilen 500 Bin kitap ve yapımı tamamlanan 52  Z Kütüphane yatırımı ile Kayapınar İlçesi’nin Türkiye’nin en çok Z Kütüphaneye sahip ve Okul kütüphanelerinde kitap sayısı ve çeşidi açısından en zengin  ilçesi konumuna geldiğini belirterek, yapılan yatırımların Diyarbakır’ımıza ve Kayapınar’ımıza hayırlı uğurlu olmasını temennisinde bulundu.