Kayapınar’da 3 Özel Kreş ve Gündüz Bakım Evi’ne mühür vuruldu

Kayapınar Belediyesi, kaçak kreş ve yurtlar ile diğer isimler altında faaliyet yürüten yerlerle ilgili denetimlerini sürdürüyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce ortaklaşa yapılan denetimlerde açılış izin belgesi olmayan ve kaçak yayın bulundurdukları gerekçesiyle 3 adet Özel Kreş ve Gündüz Bakım Evi mühürlendi. 

Geçtiğimiz gün acı kayıpla gündeme gelen Özel Kreş ve Gündüz Bakım evlerine yönelik başlatılan denetimler Diyarbakır’da da sürüyor. Denetimler kapsamında, Kayapınar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce kreş ve gündüz bakım evlerine yönelik denetim yapıldı. Düzenlenen ortak denetimlerde, Kayapınar İlçesi’ndeki Neşeli Yüzler, Gülücük ve İKRA-DER Oyun Evi Özel Kreş ve Gündüz Bakım Evleri, ‘Açılış İzin Belgesi’ olmaksızın faaliyet gösterdikleri ve 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yayın ve dağıtımı yasaklanan yayınevlerine ait materyaller bulundurdukları gerekçesiyle kapatıldı.

Kayapınar Belediyesi Zabıta ekipleri, geçtiğimiz günlerde bir kreş ve gündüz bakım evinde yaşanan acının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile birlikte Kayapınar Belediyesi sınırları içerisindeki Kreş ve gündüz bakım evlerine yönelik denetim yaptıklarını belirterek, “Denetimlerde 3 kreşin Açılış İzin Belgesinin bulunmadığını ve Kanun Hükmündeki Kararname ile yayın ve dağıtımı yasaklanan yayınevlerine ait materyaller tespit ettik. Bunun üzerine 3 Kreşi mühürledik. Kayapınar Belediyesi olarak ruhsatsız ve açılış izin belgesi olmayan işletmelere yönelik denetimlerimiz aralıksız olarak devam edecektir" dediler.