Kayapınar’da Sanata Yolculuk Projesi 50 Bin Öğrenciye Müzik ve Resim Ekipmanları Dağıtımıyla Başladı

Kayapınar Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından Müzik ve Resim öğretmenlerinin katılımı ile başlatılan projenin temsili dağıtım töreni gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Dr. Ozan Balcı’nın ev sahipliğinde Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen açılış törenine İl Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Ak Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Ak Parti İl Başkanı Muhammed Dara Akar, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende öğrenciler minik bir konser verdi.

İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, çocuklarımızın bilimsel, kültürel ve sanatsal başarılarını önemsediğini vurgulayarak, başta bilginin taşıyıcısı olan öğretmenler olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti.

Çocuklarımızın bilimsel, kültürel ve sanatsal başarılarını önemsediğini ifade eden Balcı, “Eğitimin sadece akademik bir faaliyet olarak görmüyoruz. Onların bedensel ve ruhsal gelişimleri, bilimsel, sanatsal, kültürel anlamdaki gelişimlerini çok önemsiyoruz. Öğretmenlerin emrinde olmaktan, onların başarılarını paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Yaklaşık 25 bin öğrencinin yararlanacağı resim malzemeleri ve  25 bin öğrencimizin de yararlanacağı müzik aletleri temin ettik. Onların açılışını yapacağız. Bu yatırımların hepsi çok sevdiğimiz Kayapınarlı öğrencilerimize feda olsun. Öğrencilerimiz için bu ve buna benzer faaliyetlerimiz devam edecektir.” dedi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “İlim ve irfanın kenti Diyarbakır’da geçmiş değerleri geleceğe taşımak, birlik ve beraberliğimizi bu milletin geleceğe doğru büyük yürüyüşünü inşallah sonuca taşımak adına siz öğrencilerin ve gençlerin bu durumunu çok değerli buluyorum. Sizleri özellikle sosyal açıdan gelişiminizi sağlamak, yeteneklerinizi ortaya koymanız ve her birinizin bu anlamda mutlu olmanız temel hedefimizdir. Bugün de müzik, resim malzemeleri ve kitaplar dağıtacağız” diye konuştu.

Program müzik ve resim malzemelerinin okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilere teslim edilmesi ile sona erdi.

Sanata Yolculuk Başlıyor Projesi Nedir?

Proje kapsamında Kayapınar İlçesinde okullarımızda 23 Müzik  ve 22 Resim atölyesi oluşturulacaktır. Atölyelerimizin tüm donatıları ve ihtiyaçları Kayapınar Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca bu atölyelerde eğitim görecek öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu malzemelerin tamamı Belediyemiz tarafından temin edilerek müzik ve görsel sanatlar aktivitelerine öğrencilerimizin tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır.

76 gönüllü öğretmenimizin katılımı ile 22 okulumuzda 14.111 adet resim malzemesi, 23 okulumuzda 5.788 adet müzik malzemesi dağıtımı gerçekleştirilerek, yaklaşık 50 Bin öğrencimizin sanatsal ve kültürel etkinliklere katılımı sağlanmaktadır.