Kayapınar’da tüm okullara ‘Z Kütüphanesi’ yapılacak

Kayapınar İlçesindeki Vehbi Koç İlkokulu’nda 2017-2018 eğitim sezonunun ilk günü nedeniyle düzenlenen programa katılan Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Kayapınar’daki yaklaşık 58 tane Anaokul, İlkokul ve Ortaokula Z Kütüphane yapacaklarının müjdesini verdi. Eğitimin kendileri için bir numaralı iş olduğunu ifade eden Balcı, “Burada başta devletin temsilcisi olarak sorumlusu da benim. İlçemizdeki bir numaralı en kıymetli işin eğitim olduğunu vurgulamak isterim” dedi.                                              

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, 2017-2018 eğitim sezonunun açılışı nedeniyle Vehbi Koç İlkokulu’nda düzenlenen programa katıldı. Okul bahçesinde düzenlenen Kaymakam ve Başkan Vekili Balcı’nın yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ensari, Kayapınar İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Yasan, Vehbi Koç İlkokulu Müdürü, birim müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, eğitim-öğretim sezonunun açılış programda yaptığı konuşmada, “2017-2018 eğitim ve öğretim yılının memleketimize, milletimize, Diyarbakır’ımıza, Karapınar’ımıza her şeyden önemlisi geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Bu güzel günde bu mutlu günde öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin velilerimizin tatlı telaşelerini, heyecanlarını birlikte yaşamak, bu mutluluğu onlarla paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

“ÖĞRETMEN CAMİASINI CANI GÖNÜLDEN SEVİYOR VE DESTEKLİYORUM”

Öğretmen camiasının canı gönülden seven ve destekleyen bir kaymakam olduğunu ifade eden Dr. Balcı, “Öğretmenleri Türk Milletinin, milletimizin yüz akı olarak görüyorum. Onların bilginin temsilcisi, bilginin taşıyıcısı olarak görüyorum. Bunun dışında en değerli maddemiz olan insan gücümüzü işleyen bir sanatçı olarak görüyorum. Kendimi eğitim camiasının, öğretmenlerin dostu aynı zamanda yardımcısı olarak görüyorum. Bizler öğretmenlerimizin emrindeyiz. Onların en büyük yardımcısı, dostu biziz” diye konuştu.

“MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERE BAĞLI VASIFLI İNSANLAR YETİŞTİRMELİYİZ”

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Dr. Balcı, 21. Yüzyıla girerken iletişim ve ulaşım teknolojisinde büyük değişimlerin yaşandığına şahit olunduğuna değinerek, “Bilimde, kültürde, sanatta, nano teknolojide, biyo teknolojide insanlık birikimi belki de şuana kadar ki elde edilen değişimin dönüşümün dönüşüme eşit bir birikim elde etti. Bu değişim ve dönüşüme ayak uydurabilmek için çok sevdiğimiz yavrularımızı bizim iyi eğitmemiz lazım. Bunları eğitirken, Devlet olarak temel felsefemiz Milli ve manevi değerlerine bağlı, dünyayı algılayan, sorgulama yeteneğine sahip aklını kullanan ama aklını da kalbinin emri ile kullanan, gönlünü kullanan, Aklı ile gönlü arasında bağlantı olan, meselelere analitik olarak bakabilen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, sağlam karakterli, üstün nitelikli vasıflı insanlar, öğrenciler yetiştirmektir. Bu gayemizden asla ve katiyen vazgeçemeyiz, bırakamayız. Takipçisi de biziz” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ BİZİZ”

Öğretmenlere seslenen Dr. Balcı, “Öğretmenlerimiz bilginin taşıyıcısı, milletimizin yüz akıdır. Bu felsefe bu anlayış ışığında çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirmeleridir. Bir sıkıntıları, problemleri olursa da en büyük destekçileri başta İlçe Kaymakamı olarak ben olmak üzere Milli Eğitim teşkilatı. inşallah onlarla beraber çok güzel işler yapabileceğimizi ümit ediyorum.

VELİ VE ÖĞRENCİLERE SESLENDİ

Dr. Balcı, veli ve öğrencilere de seslenerek, “Velilerimizden beklentim ise; insanların en değerli varlıkları çocukları ama bunları sadece Milli Eğitim teşkilatına, öğretmenlere, okul müdürlerine havale etmekle meseleyi çözemeyiz. Onlara destek vermeli. Katılımcı bir anlayışla dertlerini dinlemeyi, çocuklarını takip etmeli ve öğretmenlerimize yardımcı olmalılar. Öğrencilerimizden beklentim ise, kendi milli ve yerli değerleriyle barışık, düşünen sorgulayan, dünyaya hakim olan evrensel değerleri içselleştirmiş, onları bünyesinde hazmetmiş, bilimde, kültürde, sanatta her alanda bedensel, ruhsal ve zihinsel anlamda kendini yetiştirmiş, sağlam karakterli, vicdanı hür nitelikli bireyler olabilmeleridir. Bunlar bizim ilçe kaymakamı ve devlet olarak Milli Eğitim teşkilatından, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizden beklentimizdir” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM BİZİM İÇİN BİR NUMARALI İŞTİR”

“Eğitim bizim için bir numaralı iş” diyen Dr. Balcı, “Burada başta devletin temsilcisi olarak sorumlusu da benim. İlçemizdeki bir numaralı en kıymetli işin eğitim olduğunu vurgulamak isterim. Eğitim sadece bir akademik faaliyet olarak da görmüyorum ben. Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerinden, ruhsal ve zihinsel gelişmelerine, sırtlarının pek olmasından, karınlarının tok olmasına kadar, sağlık taramalarından, düzen ve disiplinlerine kadar her anlamda yakından ilgileneceğim inşallah. İlgilenmenizi de isterim. Başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere okul müdürlerimiz bu plan, program ve hedefler doğrultusunda okullarına sahip çıksınlar. Çocukların meseleleriyle, dertleriyle yakından ilgilensinler. Aşamadıkları problemlerde bizde onların yardımcısı olacağız. İfade ettiğim gibi sırtı açık olan, karnı tok olmayan bir öğrencimin olmasını istemem” ifadelerini kullandı.

58 OKULA ‘Z KÜTÜPHANE’ YAPILACAK

Dr. Balcı, Kayapınar İlçe sınırları içerisindeki 58 anaokul, ilkokul ve ortaokulda en kısa zamanda Z Kütüphane yapılacağının müjdesini de vererek, şöyle dedi:

“Anaokulları başta olmak üzere bütün ilkokul ve ortaokullara minimum 50 metre kare olmak üzere 60-70’te olabilir. İnşallah en kısa sürede hepsine Z Kütüphane yapacağız. Yaklaşık 58 tane anaokulu, ilkokul ve ortaokulumuz var. Eğer çalışırsanız, başarılı olursanız hepinize yapmayı taahhüt ediyorum. Madem bilginin taşıyıcısınız, bilgiye kıymet veriyorsunuz o zaman bunları yapmak da boynumuzun borcudur. Vehbi Koç ilkokulunda güzel bir Z sınıfı yapılmış. Ama ben bunu bütün anasınıflarımızda bütün İlkokullarımıza, bütün ortaokullarımıza öncelikli olarak görmek istiyorum. Daha sonra liselerde de açacağız.

“ANAOKULLARDAKİ HEDEFİ YÜZDE YÜZE ÇIKARACAĞIZ”

Anaokullardaki hedefimiz yüzde yüze ulaşmak. Şuanda yüzde 52. Milli Eğitim Müdürüne ve ekibine dün talimatımı verdim. Okul müdürleri olarak sahip çıkıyorsunuz. Bunu bir ay içerisinde yüzde yüze getiriyorsunuz. Bina kiralanacaksa kiralanacak. Derslik inşa edilecekse edilecek. Maddi anlamda desteği vermek benden, çalışmak sizden.

“MESELEYİ DERT EDİNEN ADAMLAR ÇÖZEBİLİR”

Meseleyi dert edinen adamlar çözebilir. Milletin derdini yüreğinde hisseden insanlar meseleleri çözebilir. Diyarbakır ve Diyarbakırlılar kadim bir kültürün, kıymetli bir kültürün temsilcileridir. Kıymetli insanlar. Kayapınar’da sonuçta Diyarbakır’ın bir ilçesi. Diyarbakır ve Diyarbakırlılara yakışır bir şekilde çalışmamız lazım. Bu kadim kültüre yakışır şekilde çalışmamız lazım. Meseleleri dert etmemiz lazım. Sorunları yüreğimizde hissetmemiz lazım. ‘Mış’ gibi yapmamız lazım. Başta ben olmak üzere hepimize çok büyük görevler düşüyor. Tertip ve düzen içerisinde inşallah çocuklarımıza, memleketimize, milletimize faydalı olacağız. Ayrıca okul sporlarını desteklemenizi istiyorum. Ben tam destek vereceğim size. Görsel sanatları, sporu, müziği ayrıca destekleyeceğimi ifade etmek isterim.

“ÇOCUKLARIMIZIN TIRNAĞININ KANAMASINI İSTEMEM”

Müzikte, görsel sanatta sporda kısacası çocukların bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak bütün faaliyetlerde yanınızda olduğumu bilin. Öğretmenlerimize bilginin taşıyıcısı olarak kıymet verdiğimi bilmenizi isterim. Onları tekrar sevdiğimi ifade ederim. Ondan öte öğrencilerimizi çok sevdiğimi, onların başarılarının, mutluluklarının bizim başarımız ve mutluluğumuz olduğunu ifade etmek isterim. Birinin bile tırnağının kanamasını istemem. Mutluluklarıyla mutluluk, başarılarıyla başarı duyarım.

“EĞİTİM CAMİASININ EMRİNDEYİM”

Ben İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı olarak eğitim camiasının emrindeyim. Kadim kültüre hep beraber hizmet edeceğiz. Milli Eğitim Camiası da bunun lokomotifi. Bu anlayıştan asla vazgeçemeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başta Türkiye’mize, Milletimize, Diyarbakır’ımıza, Karapınar’ımıza, Diyarbakır’daki bütün eğitim camiasındaki öğrencilerimize, hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Allah utandırmasın. Hepinizin yar ve yardımcısı olsun. Allah öğretmenlerimizi, müdürlerimizi, çocuklarımızı nice başarıdan başarıya atlamalarını daim kılsın”

KÜTÜPHANE VE SİNEMA ODASININ AÇILIŞI YAPILDI

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, konuşmasının ardından kütüphane ve sinema sınıfının açılışını yaptı. Öğrencilere ders kitabı dağıtan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Balcı, öğretmenlerle sohbet etti. Program öğrencilerin şiir okuması, Erbane ve müzik gösterileriyle sona erdi.