Kayapınar Belediyesi, ‘dengbejlik’ kültürünü yaşatıyor

Dengbêjlik kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Kayapınar Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bir Köy Bin Tebessüm’ etkinliğine katılan Kayapınar Kaymakamı ve Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Diyarbakır ve Kültürünü sevdiklerini ifade ederek, Belediye olarak bu kültürün yaşatılması için tüm imkanları seferber edeceklerini söyledi.

Kayapınar Belediyesi tarafından, Şevberk (Dengbêjlik) kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ‘Bir Köy Bin Tebessüm’ projesi hazırlandı. Proje çerçevesinde Kayapınar ilçesine bağlı Kaldırım köyünde dengbej etkinliği düzenlendi. Etkinlikte dengbêjler tarafından kilam ve sitranlar seslendirilirken, ayrıca belediyenin hizmetleri hakkında bilgi verildi.

Proje çerçevesinde, Kültür Müdürlüğü tarafından Kayapınar ilçesine bağlı Kaldırım köyünde Kayapınar Kaymakamı ve Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç’ın katıldığı ‘Şevberk’ etkinliği düzenlendi. Köy meydanında düzenlenen etkinlikte dengbejler, def ve kaval eşliğinde kilam ve sitranlar seslendirdi.

Başkan Kılıç, etkinliğin ardından Köylülerin sorunlarını ve sıkıntılarını dinledi.

“HALK EDEBİYATI VE OZANLIĞA İLGİM VAR”

Etkinlik sırasında konuşan Kayapınar Kaymakamı ve Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Diyarbakır'a ilk geldiğinde dengbej kültürünü duyduğunu ifade ederek, “Zaten halk edebiyatı ve halk ozanlarına hayranlığım var. Onlarla ilgili çalışmalarım da var. Bu kültürü yaşatmaya karar verdik. Köylerde de bu kültür kaybolmaya yüz tutmuştu. Yüz yıllardır süren geleneğin Diyarbakır'da yok olması  hoş bir şey değil tabii. Bizde Kültür Müdürlüğümüzle bir çalışma yaparak, dengbejlik yapanlarla bir araya geldik. Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösterin, köylerde bu geleneği tekrar canlandıralım. Muhtarlarımız vatandaşlarımızla konuştuk onlarında hoşuna gitti. Böyle bir geleneği tekrar başlattık köy, köy geziyoruz. Akşamları evlerde bir araya geliyorlar. Güzel bir kültür yaşayacak ve devam edecek” diye konuştu.

“DİYARBAKIR VE KÜLTÜRÜNÜ SEVİYORUZ”

“Diyarbakır, Kültürünü seviyoruz ve gerekli çalışmaları yapıyoruz” diyen Başkan Kılıç, şunları söyledi:

“Her türlü desteği de belediye olarak veriyoruz. Bu kültürün tekrar hayata geçmesi yeniden canlanması için bundan sonra da artarak devam edecek. Vatandaşlarımız tekrar bu sayede kardeşlik duygularını canlandırıyor. Çocuklarına aktaracaklar ve çocuklar içerisinde de bu kültüre hayranlık duyulacak. Dengbej geleneğini sürdüren çocuklar olacak. Onlarla da ilgili gerekirse eğitim çalışmaları başlatacağız. Kültürümüzü yeniden ayağa kaldıracağız. Bütün köylerde bunu yapacağız, eski köy odalarını yeniden canlandıracağız”