Kayapınar’da Engelliler unutulmadı

Kayapınar Belediyesi tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi oluşturuldu. Engelsiz Yaşam Merkezi’nde engellilere yönelik, bağlama, gitar, vurmalı çalgılar (arbene, darbuka, def), Resim, deri işlemeciliği, el sanatları, bilgisayar, Kur’an-ı Kerim ve hobi kursları düzenleniyor. 100 engellinin yararlandığı merkezde, 6 usta öğretici görev yapıyor. Engelsiz Yaşam Merkezinde ayrıca Down Sendromlu öğrenci ve gençlere yönelik Down Cafe de açılacak. 

Kayapınar Belediyesi’nce, Huzurevleri Mahallesi’ndeki Çocuk Yüzme Havuzu kompleksi, Engelsiz Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü.

Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç’ın talimatı ile daha önce Yüzme Havuzu Kompleksi olarak kullanılan yer, Engelli vatandaşlara daha modern ve iyi hizmet verebilmesi için yeniden revizyon edilerek, Engelsiz Yaşam Merkezi’ne dönüştürüldü.

KAYYUM ENGELLİLERİ UNUTMADI

Engelsiz yaşam merkezinde müzik alanında bağlama, gitar, vurmalı çalgılar (arbane, darbuka, def), Resim, deri işlemeciliği, el sanatları, bilgisayar, Kur’an-ı Kerim ve hobi kursları düzenleniyor. 100’e yakın engelli vatandaşın yararlandığı kurslarda 6 usta öğretici görev yapıyor. Engelsiz yaşam aracı ile evlerinden alınarak, merkeze getirilen engelliler, buradaki etkinliklerden sonra yine araçlarla evlerine bırakılıyor. Merkezde gelen engellilere yönelik skeçler, eğlenceler ve palyaço gösteriler düzenleniyor.

ENGELLİLERE YÖNELİK KURSLAR

Kayapınar Kaymakamı ve Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Engelli Yaşam Merkezi’nde Engelli vatandaşlara meslek edindirme, kişisel gelişim, kariyer ve benzeri alanlarda kurslar verildiğini ifade ederek, “Engelli Yaşam Merkezimizde, Müzik, resim, deri işlemeciliği ve hobi kursları vermeye başladık. Aynı zamanda Engelli vatandaşlarımız yüzme havuzumuzdan da faydalanabileceklerdir. Engellilerimiz sportif faaliyetlerini da burada yapabileceklerdir” dedi.

DOWN CAFE AÇILACAK

 Başkan Kılıç, Engelsiz Yaşam Merkezinde ayrıca Down Sendromlu öğrenci ve gençlere yönelik Down Cafe açacaklarını vurgulayarak, “Down Sendromlu öğrenci ve gençler bu Cafe’yi işletecekler. Burada engelli öğrenci ve vatandaşlarımız isterlerse kafede kendi çalışmalarını ve hizmetlerini sunabilecekler. Engelli vatandaşlarımızın rahat ve güzel zaman geçirebilecekleri, kaynaşabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir alan oluşturuyoruz. Down Cafe’yi Mart ayında hizmete açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.