Kayapınar’da Kadınlar bilinçlendiriliyor

Kayapınar Belediyesi ‘Kadın Bilgilendirme ve Eğitim Projesi’ kapsamında kadın ve çocuklara yönelik bilinçlendirme semineri düzenlendi. 1 aylık çalışmaların değerlendirildiği seminerde konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Emine Kahraman, proje ile amaçlarının kadınları cinsel şiddet başta olmak üzere, tacizler, zorla evlendirmeler, töre cinayetleri, zorla çalıştıra, iş ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık konusunda bilinçlendirmek olduğunu söyledi. Seminer sonrası, kadınlar def eşliğinde eğlendi. 

Kayapınar Belediyesi ‘Kadın Bilgilendirme ve Eğitim Projesi’ çerçevesinde kadın ve çocuklara yönelik seminer düzenlendi. Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, ilçe sınırları içerisinde yaşayan kadın ve çocuklara yönelik 1 ay boyunca sosyologlar tarafından bilinçlendirme ziyaretleri düzenlendi. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından bilinçlendirme ziyaretlerinde kadın ve çocuklara yönelik, Kültürel düzeyleri ne olursa olsun fiziksel ve cinsel şiddet başta olmak üzere, tacizler, fuhşa zorlanma, zorla evlendirmeler, töre cinayetleri, zorla çalıştırma, iş ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık, eğitim ve öğretim hakkından yoksun ve ikinci planda bırakılması gibi birçok şiddete maruz kalan kadınların toplum içinde ki yoğunluğunu azaltmak, Çocuk ihmal ve istismarı konusun da aile ve çevredeki toplumu bilinçlendirmek, okutulmayan kız çocuklarını eğitim ve ekonomi hayatına katmak bu alandaki durgunluk karşısında sayılarını artırmak, Çocuk hijyeni ve öz bakımı konusunda genel eğitimler verildi.

1 aylık ziyaretlerin ardından Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi’nde kadınlara yönelik değerlendirme semineri düzenlendi. Belediye Başkan Yardımcısı Emine Kahraman’ın da katıldığı seminerde, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli sosyolog ve psikologlar tarafından kadınlara yönelik Kadın Şiddeti ve cinsel tacizi gibi konularda slayt eşliğinde bilgiler verildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Emine Kahraman, proje ile amaçlarının kadınları cinsel şiddet başta olmak üzere, tacizler, zorla evlendirmeler, töre cinayetleri, zorla çalıştıra, iş ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık konusunda bilinçlendirmek olduğunu belirterek, bilinçlendirme ziyaretlerinin devam edeceğini söyledi.

 Seminer, kadınların def eşliğinde oyunlar oynamasının ardından sona erdi.