Kayapınar’daki Cami’lerde ‘Ramazan’ temizliği

Kayapınar Belediyesi yaklaşan Ramazan ayı öncesi Kayapınar’da 42 camide temizlik çalışmalar başlatıldı. Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Kayapınar ilçe merkezinde 42 tane caminin bulunduğunu ifade ederek, “42 caminin tamamını Ramazan ayı öncesi temizleyeceğiz ve gelen cemaatimizin hijyenik bir ortamda ibadet yapmalarını sağlayacağız” diye konuştu. 

Kayapınar Belediyesi, halkın ibadet yeri camilere ve cami çevrelerine yönelik yaptığı çalışmalara Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte hız verdi. Kayapınar İlçe halkının daha temiz ve hijyenik koşullarda ibadet etmesi için oluşturulan özel bir ekip, il merkezindeki camilerde temizlik çalışmaların start verdi. Cami ve ibadethanelerin temizliğinde kullanılmak üzere bir temizlik aracı alan belediye, ramazan ayı öncesi bütün camilerin temizlik çalışmasını tamamlayacak.

Kayapınar İlçesi Metropol Caddesi üzerindeki Cebeli Nur Camiisindeki temizlik çalışmalarını yerinde gören Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, cami avlusundaki yaşlılarla sohbet etti. Yaşlılar birlikte çay içen Başkan Kılıç, sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Cebeli Nur Cami Kuran Kursu’nu ziyaret eden Başkan Kılıç, Kurs yetkilileri ile görüştü. Kurstaki sıkıntıları da dinleyen Başkan Kılıç, görevlilerin taleplerini not aldı. Başkan Kılıç, Kuran Kursu’nun eksikliklerinin giderilmesinin talimatını verdi. Kur’an Kursu kreşindeki öğrencilerle de görüşen Başkan Kılıç, onlarla yakından ilgilendi.  

“42 CAMİDE TEMİZLİK YAPILACAK”

Kayapınar Belediye Başkanı Mustafa Kılıç, Kayapınar ilçe merkezinde 42 tane caminin bulunduğunu ifade ederek, “Bu camilerin birçoğu cemaati kalabalık olan camilerdir. Camilere yönelik temizlik çalışmaları başlattık. Getirdiğimiz temizlik makinalarla kimyasal madde kullanılmaksızın detaylı temizlikler yapılıyor. Vakumlu suyla yıkanıp içerisindeki maddelerle halının gözeneklerine giriyor. Ayrıca 15 dakika içerisinde de kuruyor. Bu uygulamayı tüm camilerimizde yapacağız. 42 caminin tamamını Ramazan ayı öncesi temizleyeceğiz ve gelen cemaatimizin hijyenik bir ortamda ibadet yapmalarını sağlayacağız” dedi.

“HER 3 AYDA BİR CAMİLERİMİZ TEMİZLENECEK”

Ramazan ayı sonrası da 3 ay da bir camilere temizleyeceklerini belirten Başkan Kılıç, “Mübarek Ramazan ayından önce hem cemaatimize, hem ilçemizde yaşayan insanlarımıza daha temiz daha hijyenik ortam da hizmet verilmesi amaçlıyoruz. Daha önce Belediyenin böyle bir hizmeti yoktu. Cemaatimiz veya cami görevlilerimiz, kendi imkanlarıyla camiyi temizliyordu. Ama çok fazla hijyenik olmuyordu. Bundan sonraki temmuz ayında yapacağımız temizlik ihalesi içerisinde cami temizleme şartını da koyacağız, bu vakitten sonra devamlı hale getireceğiz. Kayapınar’daki cami temizliği artık belediyemiz tarafından yapılacak. Ayrıca ramazan ayı münasebetiyle camilerimizin çevre düzenlemelerini üstlendik. Park bahçe ekibimize gereken bilgi verilmiştir. Tüm camilerimizdeki peyzaj çalışmalarını üstlendik. Düzenlemeler yapılacak, kamelyalar yenilenecek. Oradaki bankların yenilenmesi yapılacak detaylı bir çalışma başlattık” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZIN KURAN KURSU EĞİTİMİ ALMASINI TEŞVİK EDİYORUZ”

Başkan Kılıç, Çocukların değer eğitimleri ve kuran kursu eğitimi alması için teşvik ettiklerini vurgulayarak, “İhtiyaçlarını karşılıyoruz onlarla ilgili bir takım kamplarda düşünüyoruz. Aileleriyle beraber geziler düşünüyoruz. Kendi çocuğumu da göndermeyi düşünüyorum” dedi.

İKİ AYRI NOKTADA İFTAR ÇADIRI KURUYORUZ

Ramazan ayı münasebetiyle iftar yemekleri vereceklerini belirterek, “Kayapınar İlçe sınırları içerisindeki 2 noktada iftar çadırı kuruyoruz. Yaklaşık 5 bin ailemize de gıda kolileri dağıtılacak. Ramazan ayını dolu dolu geçirmeye çalışacağız. Camilerimizde ve ilçemizde ramazanla ilgili etkinlikler düzenleyeceğiz” diye konuştu.    

Kayapınar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Ali Erdem de, Ramazan ayının yaklaşması münasebetiyle Belediye başkanı Mustafa Kılıç beyin talimatı ile Kayapınar İlçe merkezindeki tüm camilerde mobil temizlik aracımızla beraber temizlik hizmeti yapmayı planladıklarını belirterek, "Tüm camilerimizde temizlik çalışması yapıp Ramazan ayına hazırlamak istiyoruz. Camilerde, dezenfekte edip komple halıları yıkayarak bu hizmeti devam ettireceğiz. Bu sadece halıların yıkanması ile sınırlı kalmıyor çevre temizliği ile camların silinmesi gibi komple bir temizlik işlerini de yapıyoruz" dedi.